Якщо ви правильно підібрали м'ясо, вибрали якісне, свіже, молоде, з тієї частини туші, яка буде найбільш соковитою та смачною, залишається його правильно порізати та замаринувати.

Як треба нарізати м'ясо на шашлик

  • Найголовніше, щоб шматки вийшли не маленькими і не більшими;
  • Золота середина тут буде якраз;
  • Якщо шматочок буде маленьким за розміром, він обгорить і засушиться;
  • Великий шматок засмажиться зверху, а всередині залишиться сирим;
  • Найкраще нарізати кубиками 4-5 см.

Куриця

У курячому м'ясі найкраще прибрати кістки, щоб було зручно нанизати його на шампур або готувати на ґратах. Якщо курка без кістки, то зручніше їстиме і не доведеться обгризати кістки.

Яловичина

У яловичині треба прибрати прожилки, щоб при нагріванні вони не стягували шматок і не виходив зайвий сік.

Свинина

У свинині навпаки прожилки з жирком краще залишати, щоб шашлик вийшов соковитим.

Якщо м'ясо свіже і ви хочете відразу приготувати шашлик, достатньо буде посолити, поперчити, додати улюблені спеції і відразу смажити його. Якщо ж приготування шашлику планується відкласти пізніше, його можна замаринувати. Маринад надасть йому ароматності та соковитості.

Підготовка мангалу

Для приготування шашлику не останню роль відіграють дрова, на яких ви збираєтесь його готувати.

Найкраще підійдуть листяні та фруктові дерева. З листяних гарний жар дає дуб, береза, липа. Фруктові підходять майже всі: вишня, яблуня, груша, слива. Вони виділяють ароматний дим, який надає неповторного смаку м'ясу. Але дрова треба вибирати середнього розміру. Тому що маленькі швидко згорять, а великі прогорятимуть довго.

Не можна використовувати для мангалу хвойні дерева, тому що вони при горінні виділяють смоли, які зіпсують смак м'яса. Також не треба кидати в багаття старі меблі, які покриті лаком, фарбою. Це зіпсує шашлик і завдасть шкоди вашому здоров'ю.

Якщо немає можливості підібрати дрова, можна купити вугілля у магазині. Це прискорить процес приготування та звільнить від заготівлі дров.

Коли можна класти м'ясо на мангал?

Як тільки дрова прогоріли і вийшла достатня кількість вугілля, яке зверху вкрите сірим попелом, а всередині пашить червоним жаром, саме час укладати шампури з м'ясом. Шашлик повинен нудитися над вугіллям. Коли з нього почне капати сік, потрібно перевертати й дивитися, щоби від жиру не розгорівся вогонь. Тоді шампури треба зрушити і перемішати вугілля або згасити водою.

Шампури правильно викладати щільно один до одного. Так вони краще готуються. Перші п'ять хвилин бажано часто перевертати, щоб м'ясо з усіх боків “запечаталось” скоринкою і зберегло всередині сік. Після цього шашлик треба перевертати кожні 2-3 хвилини, щоб він не підгорів.

Фактори, від яких залежить час приготування шашлику

  • Пора року;

Влітку шашлик готується швидше, ніж узимку.

  • Погода;

Якщо на вулиці вітряно, дощ, то час приготування збільшується.

  • Температура  та кількість вугілля;

Коли у шар вугілля в мангалі маленький і доводиться часто роздмухувати жар, то приготування буде довшим, ніж якби був великий шар розпеченого вугілля.

  • Висота від вугілля до шампурів;

Якщо в мангалі шампури розташовані нижче до вугілля, то м'ясо приготується швидше.

  • Продукт, з якого готується шашлик;

Шашлик можна приготувати з різного м'яса: курка, баранина, свинина, яловичина, морепродуктів, грибів, риби. Час приготування кожного продукту буде різним.

Час приготування шашлику

У середньому шашлик готується від 10 хвилин до півгодини. Найголовніше його не пересушити. Якщо ви зняли шашлик сирим, завжди можна доготувати на вогні. Орієнтуйтеся на великий шматок, його треба надрізати гострим ножем і якщо виділяється прозорий сік, шашлик готовий. Потрібно знімати з вогню, щоб він не засушився.

Шашлик зі свинини

Готується в середньому 25-30 хвилин.

Шашлик із курки

Готується в середньому 20-25 хвилин.

Шашлик із баранини

Готується в середньому 20 хвилин.

Шашлик з риби

Готується в середньому 5-10 хвилин, залежно від розміру.

Шашлик із шампіньйонів

Готується в середньому 5-10 хвилин.

Якщо ви дотримуватиметеся рекомендацій, прислухатиметеся до внутрішнього чуття і правильно готуватимете, то нагородою вам буде смачний, ароматний соковитий шашлик. Приємного апетиту!